Jäimme hyvin jännään tilanteeseen edellisellä kerralla. Mikä mahtoi olla vaanimassa hämärässä ja mitähän sillä on mielessään? Kuinka Nirmu selviää tästä tilanteesta? Toivotaan, etteivät Nirmun seikkailut jäisi lyhkäisiksi.
Sieltä se nyt syöksyy. Valtava kita täynnä teräviä hampaita valmiina purasemaan pientä Nirmua. Nirmu näyttää sentään sen verran valppaalta, että kykenee pinkaisemaan karkuun. Voi sentään! Vatukas näyttäisi tippuvan hänen otteestaan.
Mitäs, tämäpäs aivan odottamatonta? Hukka pysähtyy ja haukkaisee vatukkaan suuhunsa. Nirmu huomaa tilanteen ja katsahtaa taakseen. Mitähän tästä vielä seuraa?
Nirmuhan suuttuu oikein ja alkaa uhoamaan hukalle, että söi hänen vatukkaansa. Nirmun piipitystä voidaan tulkita jotenkin näin: ”Miksi sinä sen söit? Se oli minun vatukas. Mikset sinä minua syönyt? Minut sinun piti syödä!”
-LH
Ei kommentteja, oletko sinä ensimmäinen?